KONTAKT

RÓŻNICE MIĘDZY HOLOWANIEM A AUTOLAWETĄ

holowanie autolaweta

RÓŻNICE MIĘDZY HOLOWANIEM A AUTOLAWETĄ

Praktycznie każdemu kierowcy zdarzyła się taka sytuacja, że jego auto kompletnie odmówiło posłuszeństwa. W takiej chwili mamy kilka wariantów do wyboru. Zazwyczaj kierowcy decydują się na holowanie lub zamawiają autolawetę. Co warto wiedzieć o tych opcjach? Jaka z nich jest bezpieczniejsza? Na co finalnie się zdecydować?

Czym charakteryzują się obie opcje?

Holowanie może być generalnie wykonane na kilka rozmaitych sposobów. Czasami nie trzeba wzywać nawet żadnych fachowców. Kierowcy, którzy utknęli na drodze dzwonią np. do członków rodziny, znajomych itp. Oni przyjeżdżają na miejsce zdarzenia i wtedy holowanie może być wykonane. Trzeba jednak zwrócić uwagę na czynnik, że zrealizowanie tego zadania wcale nie jest takie proste. Wbrew temu, co myślą sobie niektórzy, holowanie wymaga posiadania naprawdę sporych umiejętności. Liczy się także wiedza (np. na temat przeprowadzenia tej czynności zgodnie z obowiązującymi na terenie naszego kraju przepisami) i odpowiednie akcesoria (chodzi głównie o linki holownicze). Istotne jest to, by auto jadące z przodu było w 100% sprawne. Co więcej, drugi samochód też nie może być całkowicie uszkodzony. Wymagane jest sprawne działanie m.in. hamulców. Załóżmy, że pojazdy zjeżdżają ze wzniesienia. Samochód jadący z tyłu musi zahamować, by nie wjechać z impetem w auto z przodu, prawda? O czym jeszcze warto wspomnieć? Holowane auto powinno mieć oczywiście sprawny układ kierowniczy. Wszak trzeba swobodnie kręcić kierownicą, by bezpiecznie dojechać do docelowej lokalizacji (najczęściej są to zaś warsztaty). Spore znaczenie (zwłaszcza w czasie holowania wieczorem i nocą) mają światła. Dzięki nim będzie można bowiem dokładnie widzieć, co dzieje się przed nami.

Jeśli chodzi o holowanie, to może być ono wykonane tak naprawdę praktycznie przez każdego. Nawet przez innego kierowcę, który zechce pomóc osobie mającej w tym momencie nie do końca działający samochód. Autolawety posiadają zaś tylko specjalne firmy. Warto zauważyć, że jest to połączenie samochodu oraz lawety. Mamy tutaj do czynienia ze specjalnym kokpitem, w którym znajduje się wykwalifikowany kierowca. Z tyłu jest zaś platforma, na której można ulokować auta. Od razu warto zauważyć, że przewożone pojazdy mogą być tak naprawdę… w każdym stanie. Wszak nie jest wymagane, by działały tam hamulce, światła, czy kierownica itp. Do prowadzenia autolawety (na szczęście) jest wymagane tylko prawo jazdy kategorii B. Okazuje się, że te pojazdy służą nie tylko do udzielania pomocy drogowej. Bardzo dobrze sprawdzają się również pod kątem świadczenia usług transportowych itp. Są zatem wyjątkowo uniwersalne.

Co jest bezpieczniejsze?holowanie laweta

To oczywiście najważniejsza sprawa, która powinna być brana pod uwagę w trakcie podejmowania finalnych decyzji. Niestety, nie brakuje osób, które zmagają się z takim kłopotem, jak właśnie niedziałające auto. Jeśli samochód jest kompletnie niesprawny, to nie ma się nad czym generalnie zastanawiać. Wszak w takiej właśnie sytuacji trzeba koniecznie zadzwonić po firmę oferującą autolawetę. Holowanie nie może odbywać się wtedy, kiedy wóz nie ma sprawnych hamulców, układu kierowniczego itp. W porze wieczornej spore znaczenie mają także wspominane już przez nas światła. Co jednak zrobić, kiedy auto nie jest w 100% niesprawne? Tak czy siak zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem jest skorzystanie z pomocy ekspertów. Wystarczy skontaktować się z fachowcami, którzy błyskawicznie przyjadą na miejsce zdarzenia. Czasami autolaweta nie będzie nawet potrzebna. Specjaliści są bowiem w stanie naprawić rozmaite usterki od razu. Jeśli jednak nie będzie innego wyjścia, to i tak nie ma na co narzekać. W końcu autolawety zapewniają szybkie i bardzo bezpieczne przetransportowanie pojazdów np. do warsztatu, gdzie będą dokonywane kolejne czynności. Klienci nie muszą się niczym przejmować. Tak naprawdę wszystko jest bowiem załatwiane za nich. Holowanie to opcja dużo bardziej ryzykowna. Szczególnie w przypadku osób, które nie mają w tym aspekcie zasadniczo żadnego doświadczenia. Wbrew temu, co mogą sobie niektórzy pomyśleć, holowanie wymaga posiadania nie tylko wiedzy, ale także stosownych umiejętności. Osoby realizujące takie zadania bez tych cech narażają się (w najlepszym razie) na kosztowne mandaty. Jest bowiem wiele przepisów, które trzeba spełnić, by można było holować inne wozy. Najważniejsze jest to, że bez posiadania stosownych kwalifikacji łatwo o… jeszcze większe uszkodzenia. I to w przypadku obu samochodów. Na szwank jest oczywiście narażone także zdrowie.

Kwestie finansowe powinny zejść na dalszy plan…

Dlaczego jednak niektórzy decydują się mimo wszystko na holowanie? W głównej mierze chodzi o sprawy finansowe. Wszak holowanie może być całkowicie bezpłatne. Tak naprawdę jednak trzeba przede wszystkim myśleć o kwestiach dotyczących bezpieczeństwa. A autolaweta to opcja znacznie lepsza pod tym kątem. Nie da się ukryć, że obecnie panuje zaś spora rywalizacja w tej branży. Dzięki temu usługi pomocy drogowej wcale nie są tak kosztowne. Trzeba zatem wziąć te wszystkie czynniki pod uwagę i wybrać najlepsze możliwe rozwiązanie.