KONTAKT

Maszyny budowlane – holowanie czy transport lawetą?

przewóz maszyn budowlanych

Maszyny budowlane – holowanie czy transport lawetą?

Sprawny przebieg prac budowlanych jest uzależniony od wielu czynników, do których na pewno należy korzystanie z maszyn budowlanych.Trzeba zadbać o ich bezpieczne dostarczenie na plac budowy, ale jak to zrobić? Czy maszyny budowlane lepiej holować czy bardziej odpowiedni jest transport lawetą? W każdym przypadku należy pamiętać, że taki sprzęt musi poruszać się po drogach zgodnie z przepisami o prawie o ruchu drogowym (ustawa z 20 czerwca 1997 r.). Transportem maszyn budowlanych zajmują się firmy posiadające odpowiednie środki transportu i uprawnienia do wykonywania takich przewozów.

Jak transportować maszyny budowlane?

Transport maszyn budowlanych może odbywać się przy wykorzystaniu własnego napędu kołowego, mogą one samoczynnie poruszać się po drogach publicznych. Jest jednak jedno zastrzeżenie, chodzi o odległość, jaką maszyna może pokonać. Otóż maszyna budowlana może przemieszczać się poza placem budowy na odległość nie większą niż 20 km. Dłuższe odległości np. koparka może pokonać na lawecie lub na niskopodwoziówkach.

Przewóz maszyn budowlanych na podwoziach kołowych może być wykonany na odległość do 35 km. W przypadku maszyn gąsienicowych, sprawa wygląda inaczej, ponieważ, nie mogą one poruszać się po drogach gruntowych a także po innego rodzaju drogach na dystansie większym niż 2 km. W takim przypadku należy skorzystać z przewozu lawetą. Obecnie nie ma problemu z wynajęciem takiego środka transportu. Firma zajmująca się transportem maszyn budowlanych to: www.transport-autolaweta.pl, która zapewnia przewóz np. koparko-ładowarki na terenie Polski oraz krajów europejskich a także spoza UE.

Holowanie maszyn budowlanych

Jednym z rozwiązań przewożenia maszyn budowlanych, które nie mają napędu własnego jest holowanie. Odpowiednio przygotowana do holowania maszyna za samochodem, może osiągnąć prędkość do 25 kilometrów na godzinę (nie większą niż 40km/h). Maszyny posiadające koła stalowe bez ogumienia można holować przy osiąganiu prędkości nie większej niż 5 kilometrów na godzinę z zastrzeżeniem, że odległość nie może być większa niż 15 km. Ważne! Maszyna budowlana musi posiadać sprawnie działające hamulce i może ją obsługiwać wykwalifikowany operator. Przeważnie do tego zadania wykorzystuje hol sztywny, natomiast hol giętki jest wykorzystywany tylko w sytuacji, gdy holowana maszyna posiada sprawne hamulce i układy kierowniczy. przewóz maszyn budowlanych

Poza przestrzeganiem przepisów ruchu drogowego, kierujący maszyną budowlaną podczas holowania, musi uwzględnić, że nie może ona przekroczyć dopuszczalnych nacisków na oś oraz dozwolonych szerokości. W przypadku niespełnienia tych wymogów, maszyna budowlana musi być odpowiednio oznaczona.Trzeba również posiadać pozwolenie wydane przez zarządcę drogi. Podczas takiego rodzaju transportu maszyn budowlanych trzeba przestrzegać zasad BHP. Maszyna poruszająca się po drodze publicznej musi posiadać kierunkowskazy i światła.

Transport lawetą maszyny budowlanej

Stając przed wyborem sposobu przewożenia maszyny budowlanej trzeba wziąć pod uwagę czas, jaki będzie potrzebny na wykonanie tego zadania.To znaczy przygotowanie do transportu, odpowiednie jej zabezpieczenie przed przesuwaniem się a także warunkami atmosferycznymi. Najlepszą formą transportu maszyn budowlanych jest przewóz drogowy z wykorzystaniem odpowiednio przystosowanej lawety. Przygotowując transport maszyn budowlanych, trzeba wykonać analizę rodzaju nawierzchni a także szerokości odcinków trasy, chodzi o etapy z wybojami, piaskiem itd. Konieczne jest określenie największego kąta nachylenia nawierzchni do poziomu gruntu, a także sprecyzowanie liczby zjazdów oraz podjazdów. Lawetą można przewozić maszyny budowlane na duże odległości.

Transport maszyn budowlanych ponadgabarytowych np. ładowarki, walce najczęściej jest wykonywany przy użyciu wykorzystanie naczep niskopodwoziowych podłączanych do ciągników siodłowych. Pozwala to prosty przewóz sprzętu, ponieważ można łatwo wprowadzić maszynę na naczepę. Jeżeli transport obejmuje maszyny budowlane o mniejszych gabarytach, można wykorzystać lawety samochodowe. W takiej sytuacji laweta do transportu koparki może być z naczepą, która jest dołączana do pojazdu lub połączona z nim na stałe. W każdym przypadku środek transportu do przewozu maszyn budowlanych wybierany jest indywidualnie, pozwala to na sprawne i bezpieczne dowiezienie ich do celu.

Kto może wykonywać przewóz maszyn budowlanych?

Do wykonywania transportu maszyn budowlanych potrzebne są odpowiednie samochody z naczepami, ale to nie jedyny wymóg, jaki musi spełniać firma podejmują się świadczenia takiej usługi. Niezbędne jest doświadczenie w tej dziedzinie oraz wiedza o sprawnej logistyce. Z tego powodu warto zdecydować się firmę P&S ze Szczecina, która zagwarantuje sprawne i terminowe przewiezienie maszyn budowlanych. Korzystając z jej usług można liczyć na  dopasowanie odpowiedniego samochodu, dopilnowanie niezbędnych formalności i odpowiednie przygotowanie trasy. Pracownicy firmy dbają o prawidłowe zabezpieczenie ładunku i odpowiednie zaplanowanie trasy, co daje pewność sprawnego przebiegu procedury przewozu.