KONTAKT

Jak przewozić maszyny budowlane?

autolaweta transport maszyn budowlanych

Jak przewozić maszyny budowlane?

Maszyny budowlane są niezbędne do realizację prac na każdej budowie. Konieczne jest jednak przewiezienie np.: koparko – ładowarki czy walca z punku A do punktu B. Jak zorganizować taki transport, aby przebiegł sprawnie i bezpiecznie? Takich zadań podejmuje się firma, która dysponuje odpowiednim zapleczem transportowym, ma doświadczenie i wiedzę z zakresu przewozu różnego rodzaju maszyn budowlanych. Wiadomo, że budownictwie wykorzystywany jest zarówno sprzęt o dużych gabarytach jak i w mniejszych wariantach, ale bez względu na ich ciężar i wymiary wymaga prawidłowego transportu do wyznaczonego celu.

Jak przewozić maszyny budowlane?

Podczas relokacji maszyn budowlanych często pojawia się problem z odpowiednimi punktami do zamocowania sprzętu zabezpieczającego. A dyrektywa maszynowa odnośnie bezpieczeństwa i certyfikacji maszyn (2006/42/WE) jasno określa takie wymogi. Nie powinny mieć miejsca żadne improwizacje na przykład w postaci łańcuchów mocujących, które się umieszcza na gąsienicach maszyn. Ważne! Posiadając nawet wysokiej jakości sprzęt do mocowania nie spełni on swojego zadania, jeżeli nie będzie można go odpowiednio podłączyć do ładunku. Przewożona maszyna budowlana musi być umieszczona na pokładzie ładunkowym w sposób uniemożliwiający jej przemieszczanie.

Do transportu maszyn budowlanych muszą być wykorzystane specjalne środki transportu. Wyspecjalizowanymi samochodami dysponuje firma P&S ze Szczecina, która zapewnia przewóz maszyn budowlanych nie tylko na terenie Polski, ale również do krajów europejskich oraz spoza UE. Usługa obejmuje darmową wycenę i transport sprzętu do 15 ton. Zrównoważone ceny i bezpieczny przewóz maszyny która jest prawidłowo zabezpieczona to podstawa profesjonalnie wykonanej usługi i dalszej dobrej współpracy.

Co trzeba uwzględnić planując przewóz maszyny budowlanej?

Dla zorganizowania sprawnego przewozu maszyny budowlanej niezbędne jest przeanalizowanie przebiegu trasy, mając na uwadze aktualny stan dróg. Firma specjalizująca się w takim transporcie zatrudnia specjalistów, którzy zdają sobie sprawę jak ważne jest wykonanie analizy rodzaju nawierzchni a także szerokości odcinków trasy. Dotyczy to przede wszystkim obszarów z trudnymi etapami, gdzie występują wyboje, piasek lub błoto. Innym ważnym zagadnieniem, jakie trzeba rozważyć przed przewiezieniem maszyny budowlanej jest maksymalne nachylenie nawierzchni względem poziomu a także ilość i długości podjazdów i zjazdów. Obejmuje to głównie nawierzchnie strome, wiadukty, mosty itp. Środki transportu muszą być dostosowane do gabarytów maszyny budowlanej. Jeżeli będzie miała duże rozmiary, konieczne będzie uzyskanie odpowiednich pozwoleń do wykonania transportu ponadgabarytowego (zarząd dróg właściwy ze względu na miejsce rozpoczęcia przejazdu).

Jakie samochody są wykorzystywane do przewożenia maszyn budowlanych?

Takie maszyny budowlane jak: koparki, ładowarki, walce, zagęszczarki, dźwigi, kafary wymagają do transportu samochodów z odpowiednimi naczepami. Dlaczego? Jest to specjalny typ naczep, które są mocowane do ciągników siodłowych, co powoduje, że transport danej maszyny jest łatwiejszy. Jeżeli przewiezienie maszyn dotyczy mniejszych gabarytów takich jak: mini walce czy mini koparki, firma transportowa będzie mogła wykorzystać lawetę samochodową. To znaczy naczepę, która jest podłączana do samochodu lub jest z nim połączona na stałe.

autolaweta transport maszyn

Zabezpieczenie maszyn budowlanych do transportu

Każda maszyna budowlana posiadająca ruchome instalacje, czyli wsporniki: kabiny, żurawie powinna być w odpowiedni sposób zabezpieczona. Takie elementy ruchome muszą znajdować się w pozycji wskazanej przez jej producenta lub takiej, która uniemożliwi jej ruch. Zabezpieczenie musi zapobiec przesuwaniu się na boki, do przodu i do tyłu. Do tego celu wykorzystywane są specjalne odciągi taśmowe lub łańcuchowe z napinaczami.

Jakich przepisów trzeba przestrzegać przewożąc maszynę budowlaną?

Firma wykonująca usługę przewozu maszyny budowlanej jest zobowiązana do przestrzegania przepisów o ruchu drogowym i nie zakłócanie poruszania się innych samochodów. Czyli maszyny nie mogą przekraczać dozwolonej skrajni drogowej, nacisków osi na drogę. W przypadku niemożności spełnienia takich wymogów, konieczne okazują się oznakowanie maszyny, które będzie widoczne z daleka. W przypadku przejazdu maszyny budowlanej o zwiększonym nacisku osi poza pozwoleniem, niezbędny jest samochód z pilotem, który będzie posiadał widoczną tablicę informacyjną. Czasami konieczne jest transportowanie maszyny nocą, gdy natężenie ruchu jest ograniczone.

Komu powierzyć przewiezienie maszyny budowlanej?

Dobre samochody z naczepami to połowa sukcesu a druga połowa to na pewno wiedza oraz praktyka w organizacji takiego transportu. Z tego powodu, warto wybrać firmę P&S ze Szczecina, która zagwarantuje wykonanie usługi na najwyższym poziomie. Specjaliści zapewnią odpowiedni pojazd do przewozu, opracują bezpieczną trasę, zadbają o konieczne formalności, co zapewni dotarcie maszyny budowlanej do celu w umówionym terminie. Pracownicy firmy stale podnoszą kwalifikacje podczas specjalistycznych szkoleń, dzięki czemu wprowadzane są usprawnienia w pracy. Pozwala to na bezpieczny i terminowy transport maszyn i zdobywanie zaufania zadowolonego klienta. Profesjonalizm firmy powoduje, że jest ona ważnym partnerem zarówno dla inwestorów prywatnych i korporacyjnych. Pracownicy firmy cenią czas kontrahentów, ponieważ mają świadomość, że jego niepotrzebna utrata może w znaczny sposób ograniczyć ich dochody.