KONTAKT

Czym różni się autolaweta od lawety?

laweta a autolaweta

Czym różni się autolaweta od lawety?

Zasadniczo dużo osób stosuje te pojęcia zamiennie. Okazuje się to jednak nie do końca stosowne. Wszak autolaweta oraz laweta różnią się kilkoma aspektami. Nie tylko biorąc pod uwagę zastosowanie, konstrukcję, ale także przepisy prawne… Dzisiaj dowiesz się o wszystkich kluczowych sprawach dotyczących tego zagadnienia.

Czym charakteryzują się autolawety oraz lawety?

Warto wiedzieć, że autolaweta to specjalny pojazd. Jest to połączenie samochodu oraz lawety. Łatwo zatem z tego wywnioskować, że zastosowanie takich właśnie pojazdów jest stosunkowo szerokie. Większość osób myśli, że autolawety są używane wyłącznie do udzielania pomocy drogowej. Oczywiście, z tego zadania wywiązują się znakomicie. Często są najlepszą alternatywą, jeśli auto odmawia posłuszeństwa lub brało udział w wypadku i nie jest zdolne do kontynuowania jazdy itp. Kiedy jeszcze mogą być jednak zastosowane autolawety? Są one używane także m.in. do usług transportowych. Warto zauważyć, że autolawety różnią się między sobą budową, wyposażeniem, funkcjami itp. Mogą być wybrane do przewożenia nie tylko zwykłych samochodów osobowych. Są na rynku modele, które znakomicie sprawdzają się do transportowania aut ciężarowych. Poza tym nadają się do przewożenia maszyn budowlanych i rolniczych itp.

Czym są zaś lawety? Są to po prostu specjalne przyczepy. Oczywiście, lawety także można zastosować np. do udzielania pierwszej pomocy. Funkcjonalność w ich przypadku jest nieco mniejsza. To jednak nie oznacza, że Klienci nie mogą liczyć na dużo opcji w ramach tego zagadnienia. Lawety służą m.in. do transportowania samochodów rozmaitego typu. Kiedy jeszcze można się na nie zdecydować? Porządnie wykonane lawety bardzo dobrze sprawdzają się do przewożenia motocykli, mebli, czy nawet różnych materiałów budowlanych itp.

Jakie są najważniejsze różnice?

Przed wszystkim chodzi o cechy konstrukcyjne. Należy zauważyć, że autolawety składają się z kokpitu kierowcy, a także specjalnej platformy. To właśnie na niej są zaś przewożone rozmaite auta. Dzięki temu swobodnie mogą być świadczone usługi pomocy drogowej albo transportowe. Laweta to zaś “tylko” przyczepa. Oczywiście, jest ona odpowiednio przystosowana do przewożenia pojazdów. Ma zatem dobrze dobrane gabaryty, jak i parametry techniczne. Należy zwrócić uwagę na sposób mocowania. W tym przypadku laweta jest montowana do pojazdu przy pomocy odpowiedniego haka holowniczego. To sposób pozwalający na szybkie i bezpieczne przewożenie samochodów itp.

Wbrew temu, co sądzą niektórzy, autolawety cechują się mniejszymi wymaganiami w aspekcie dokumentów, które są potrzebne do ich prowadzenia. Jak to wszystko wygląda jednak w praktyce? Jeśli masz zamiar prowadzić autolawetę, to musisz mieć wyłącznie prawo jazdy kategorii B (czyli to najpopularniejsze). Z kolei laweta wymaga już posiadania bardziej zaawansowanych uprawnień. Trzeba bowiem mieć prawo jazdy kategorii B+E.

autolaweta

Wyróżniamy rozmaite rodzaje autolawet. Klienci mogą zdecydować się na opcje pod kątem np. marki producenta, czy liczby poziomów (często można spotkać się z bardzo rozbudowanymi modelami). Warto zwrócić uwagę na czynnik, że na rynku znajdują się także autolawety do przewożenia rozmaitych pojazdów. To nie wszystko. Wyodrębniamy również autolawety otwarte i zabudowane. Jakie są zaś rodzaje lawet? W tym temacie także nie brakuje opcji. Klienci mogą bowiem zdecydować się na lawety z kołami pod tak zwaną podłogą, czy z kołami po bokach itp. Do dyspozycji osób zainteresowanych tym zagadnieniem są także m.in. pojazdy niskopodwoziowe albo uniwersalne.

Trzeba również wspomnieć o dopuszczalnych prędkościach. Warto zapamiętać obowiązujące w tym momencie przepisy, by nie łamać prawa i tym samym nie narażać się na kosztowne mandaty… Jeśli ktoś chce jeździć samochodami z przyczepami tego typu, to (na terenie naszego kraju) może pędzić maksymalnie 90 km/h.

Na co się zdecydować?

Obie opcje bez wątpienia mają swoje plusy. Kiedy zdecydować się na autolawety? Są to rozwiązania pozwalające na szybkie i bezpieczne przewożenie konkretnych pojazdów, maszyn itp. Eksperci zauważają, że na tym polu autolaweta to mimo wszystko lepszy wybór. Wpływ na to ma na pewno konstrukcja takich właśnie pojazdów. To nie oznacza, że lawety nie gwarantują bezpieczeństwa. Po prostu autolawety są w tym temacie nieco lepszym wyborem. O czym jeszcze warto wiedzieć przed podjęciem ostatecznych decyzji? Nie da się ukryć, że autolawety są bardzo funkcjonalne. Poza tym są prostsze w prowadzeniu. Samo to, że trzeba tutaj posiadać tylko prawo jazdy kategorii B jest wymowne, prawda? Lawety są dedykowane osobom, które posiadają nie tylko odpowiednią wiedzę na ten temat, ale przede wszystkim określone umiejętności… Druga strona tego medalu jest jednak taka, że laweta to opcja tańsza. Jeśli zatem komuś zależy na oszczędnościach na tej płaszczyźnie, to powinien wybrać ten wariant. Oczywiście, warto współpracować z fachowcami z tej branży. Eksperci oferują rozmaite rozwiązania i są w stanie zaproponować takie, które na dany moment są optymalne.