KONTAKT

Co warto wiedzieć przed wynajmem autolawety?

CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WYNAJMEM AUTOLAWETY?

Co warto wiedzieć przed wynajmem autolawety?

Droga jest miejscem, gdzie łatwiej o nieoczywiste wypadki niż w wielu innych przypadkach. Trudno jest przewidzieć zachowanie się samochodu w każdym momencie, ponieważ w praktyce nie jest to jedna jednostka, ale wiele osobnych układów, które dodatkowo składają się z różnorodnych części. Pomimo tworzenia regularnych przeglądów trudno jest zapewnić właściwy stan techniczny każdego z elementów. Ponadto na drogach zdarzają się błędy kierowców, które sprawiają, że pojazd nie jest zdatny do dalszego prowadzenia. Oby takich sytuacji było jak najmniej, co nie zmienia faktu, że jeśli się zdarza, należy wiedzieć, w jaki sposób się zachować. Oprócz tego występuje jeszcze jedna kategoria, która dobrze odnosi się do tematu, który opiszemy w ramach tego artykułu. Jest nim transport samochodów zza granicy, co najczęściej realizuje się w celach zarobkowych. W obu omawianych przypadkach skuteczne będzie skorzystanie z usług autolawety. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem jej wynajmu?

Podstawowe informacje o wynajmie autolawety

Wynajem autolawety w niektórych przypadkach jest koniecznością i tym samym należy znać podstawowe informacje, do których będziemy mogli się odnieść w kluczowych momentach. Oprócz tego warto również rozważyć tę możliwość w ramach transportu samochodu z zagranicy. Przede wszystkim jest to wygodna opcja, która pozwoli pozbyć się wielu występujących trudności. W sytuacjach kryzysowych możemy odnieść się do wcześniej zdobytych informacji. Czym autolaweta różni się od samej lawety? Dla wielu może to być nieoczywiste i tym samym warto tę kwestię wyjaśnić.

Autolaweta a laweta

Czym różnią się od siebie te dwa rodzaje pojazdów? Warto wskazać kilka zasadniczych różnic. Po pierwsze laweta jest w praktyce przyczepą, która jest montowana do standardowego samochodu. Nie ma w tym żadnej większej filozofii. Z kolei autolaweta to kompleksowe rozwiązanie dostosowane specjalnie do transportu samochodów. Po drugie różnicujące są wymagane uprawnienia. W ramach autolawety wystarczające jest posiadanie prawa jazdy kategorii B. Dodatkowo pojawia się tutaj jednak kwestia przekroczenia dopuszczalnej wagi 3,5 tony (dopuszczalnej w ramach uprawnień B). W przypadku lawety nadal pozostaje kwestia ciężaru, ale ponadto pojawia się kwestia samego prowadzenia pojazdu z przyczepą (a więc również kategoria B+E). Po trzecie autolaweta jest rozwiązaniem bezpieczniejszym z punktu widzenia transportowanego pojazdu. Istnieje mniejsza szansa na to, że samochód zostanie zarysowany podczas przewożenia. Różnice można znaleźć w ramach budowy, funkcjonalności czy stosowanych usprawnień. Przedstawione zostały jednak najważniejsze z nich, co pozwala na łatwiejsze podejmowanie decyzji.

CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WYNAJMEM AUTOLAWETY?

Wynajem autolawety

W ramach wynajmu autolawety sami możemy zostać kierowcami, którzy dokonają samego transportu. Przede wszystkim wystarczające jest posiadanie prawa jazdy kategorii B, a więc tyle wystarczy do przeprowadzenia samego procesu. Sam wynajem najczęściej może być realizowany zarówno w okresie krótkoterminowym, jak i długoterminowym. Ponadto pojawia się możliwość otrzymania faktury, co w wielu sytuacjach doprowadzi do znaczącego obniżenia kosztów. Właściciel autolawety najczęściej wymaga dodatkowego zabezpieczenia w postaci zwrotnej kaucji. Oczywiście wszystko jest fragmentem umowy, więc nie ma tutaj mowy o ewentualnych trudnościach w jej odzyskaniu. Najczęściej wycena dokonywana jest indywidualnie. Najlepiej jest rozpatrywać oferty, gdy ten aspekt jest darmowy i tym samym za darmo wiemy, czy rozwiązanie jest dostosowane do naszych potrzeb. Powinniśmy również wiedzieć, że to my (jako wynajmujący) jesteśmy odpowiedzialni za dostarczenie paliwa do pojazdu. Ponadto spoczywa na nas konieczność oddania autolawety w takim samym stanie technicznym, w jakim została ona przez nas zastana. Te podstawowe i zrozumiale obowiązki są jednak nieproporcjonalnie niskie w stosunku do korzyści, które możemy odnieść w ramach wynajmu autolawety.

Jak dokonać wyboru wynajmowanej autolawety?

Nie ma jednego najskuteczniejszego rozwiązania, co nie zmienia faktu, że należy zwrócić uwagę na kilka czynników i tym samym zwiększać prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu. Przede wszystkim ważny jest sam zakres przewożonych pojazdów. Nie każde rozwiązanie idealnie nadaje się do każdej potrzeby (choćby w ramach wielkości przewożonego samochodu). Wynajmujący powinien zwrócić uwagę na to, żeby korzystać z oferty firm, które dostarczają pojazdy o wysokiej jakości. Najlepiej jeśli jest to związane zarówno z wykorzystaniem odpowiedniej techniki, jak i odpowiednim wyglądem. Najważniejsze jest to, żeby być pewnym wykorzystanej autolawety. Tylko w ten sposób pozbędziemy się nadmiernego napięcia związanego z ewentualnymi problemami, które mogą pojawić się w trakcie całego procesu transportu. Oczywiście pojawia się również kwestia finansowa. Tę należy jednak rozpatrywać w kontekście jakości dostarczonej usługi.

Podsumowanie

Sam wynajem autolawety nie jest nadmiernie skomplikowany, a jednocześnie same zasady są klarowne i w żadnym stopniu nie należy się ich obawiać. Pamiętajmy, że zazwyczaj jest to rozwiązanie skuteczniejsze od wykorzystania lawety. Prawo jazdy kategorii B jest wystarczającym uprawnieniem do prowadzenia tego pojazdu. Koszty należy rozpatrywać w odniesieniu do jakości. Nie możemy pomijać tego drugiego czynnika, ponieważ to on prowadzi do bezpieczeństwa, a to jest podstawą procesu zakończonego sukcesem.